Ana Sayfa / ana-slider / Halkı Geçim, Saray’ı Lüks Telaşı Sardı

Halkı Geçim, Saray’ı Lüks Telaşı Sardı

Halkın ekonomik krizi derinleşmeye devam ederken, Saray’ı ise ‘yeni araç’ telaşı sardı. 2020 bütçesinde sadece Saray’a 26 olmak üzere, bakanlık ve kurumlara çok sayıda araç alınması yer buldu

2020 yılında sadece Saray’a 26 olmak üzere, bakanlık ve kurumlara çok sayıda araç alınacak. Bu araçların faturası ise yine vergiler başta olmak üzere çeşitli kesintilerle halkın omuzlarına yüklenecek.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan 2020 bütçesinin detaylarında, Cumhurbaşkanlığı’na gelecek yıl 2’si güvenlik önlemli olmak üzere 22 binek otomobil ve 4 panel tipi araç alınacağı ortaya çıktı. Ayrıca birçok bakanlık ve kuruma da yeni binek otomobil alınacak. Örneğin İçişleri Bakanlığı 15, Dışişleri 3’ü güvenlik önlemli olmak üzere 6, Danıştay güvenlik önlemli 1, Milli Savunma Bakanlığı da 5 binek otomobil alacak.

SARAY’A LÜKS, HALKA VERGİ

– Bütçeye göre, binek otomobiller için en fazla 195 bin 700 lira ödeme yapılabilecek. Ancak güvenlik önlemli binek otomobiller için böyle bir şart yok.

– Ayrıca Cumhurbaşkanlığı, sadece mal ve hizmet alım giderleri için gelecek yıl 1.6 milyar, 2021’de 1.7 milyar, 2022’de 1.8 milyar lira harcayacak.

– Bütçedeki açıklar ise vergi ve cezalarla kapatılmaya çalışılacak. Örneğin idari, trafik gibi para cezalarından gelecek yıl 13.7 milyar lira, 2021’de 15.3 milyar lira, 2022’de de 16.8 milyar lira gelir bekleniyor.

– Yine gelecek yıl alkollü içkilerden alınacak vergi gelirlerinin yüzde 12.9 artışla 17.1 milyar liraya, tütün mamüllerinden alınacak vergi gelirlerinin de yüzde 27 artışla 64.8 milyar liraya çıkması hedefleniyor.

– Pansiyon ücretleri ilköğretim ve ortaöğretim kurumları için 3 bin 660 lira, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları için 4 bin 110 lira olacak.

– Taşınmaz satışlarından yüzde 44.3 artışla 3.5 milyar lira, lojmandan 1.2 milyar lira gelir öngürülüyor.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir