Ana Sayfa / Gündem / Garo Paylan: Süleyman Soylu bizim ruh sağlığımızı bozuyor

Garo Paylan: Süleyman Soylu bizim ruh sağlığımızı bozuyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bakanların açıklamalarının toplumu kutuplaştırdığını söyledi. Paylan, konuşmasında “Toplumumuzun ruh sağlığı bozuk. Özellikle de bir bakan var ki her gün çıkıyor, ‘O terörist, bu terörist’ diyor. Biliyorsunuz ismini: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Soylu bizim ruh sağlığımızı bozuyor, bu kadar açık. Toplumu kamplaştırırsak, kutuplaştırırsak ruh sağlığımız bozulur” ifadelerini kullandı.

PERFORMANS SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ

Sağlık çalışanlarına yönelik performans sistemini eleştiren Garo Paylan, “Geçenlerde annem ayağını burktu, hastaneye gitti, böbrek MR’ı çekilerek geri geldi. Meslek onurunu koruyan bütün hekimleri, sağlık çalışanlarını tenzih ederek bunu söylüyorum, bu, gerçekten kötüye kullanılabilir bir sistem. Rakamlardan bahsediyorsunuz, ‘Bu kadar çekim, bu kadar tahlil yapıldı’ diye. Ama Radyoloji Derneği Başkanı diyor ki: Her 150 görüntülemenin 120’si gereksiz” ifadelerini kullandı.

‘HASTANELER İŞ YERİ OLMASIN’

“Her şeyde kâr mantığı belki bir noktada kaldırılabilir ama sağlık meselesine bu kadar kâr odaklı, bu kadar ticarileşme ve piyasa odaklı bakılmasından geri dönülmelidir” diyen Paylan, “Hekimler gerçekten hekim olsun, hastalara hasta olarak bakılsın. Hastaneler iş yeri olmasın. Gereksiz tetkikler yapılmasın. Bir hasta doktoruna gittiğinde güvensin” dedi.

‘SAĞLIK EMEKÇİLERİ BU PİYASACI MANTIKTAN KURTARILMALIDIR’

Sağlık alanında daha fazla atama yapılması gerektiğini belirten Paylan, “Sağlık emekçileri, tükenmişlik sendromu yaşıyoruz diyor. Atama da yapılmıyor. Binlerce mesaj alıyoruz sağlık emekçilerinden, sağlık meslek yüksek okullarından mezun olan arkadaşlarımız atanmadıklarından bahsediyorlar. Sağlık emekçileri bu piyasacı mantıktan kurtarılmalıdır” şeklinde konuştu.

‘TOPLUMUMUZUN RUH SAĞLIĞI BOZUK’

Sağlık tanımında genel olarak beden sağlığına odaklanıldığını ifade eden Garo Paylan, “Ruh sağlığını bir cümle olarak geçirmişsiniz sunumunuzda. Oysa toplumumuzun ruh sağlığı bozuk. Depresyon haplarının artışını biliyorsunuz, anksiyete inanılmaz yaygın, uyku düzeni bozuk insanların. Neden depresyon çoğalmış durumda, neden stres kaynaklı tiroit rahatsızlıkları artıyor insanların, neden uyku düzeni bozuk?” dedi.

‘SÜLEYMAN SOYLU, TOPLUMU KUTUPLAŞTIRIYOR’

Toplumun kutuplaştırılmasının ruh sağlığını etkilediğini belirten Paylan, şunları söyledi:

“Sayın Bakan, ben bu konuda bakan arkadaşlarınızı suçluyorum. Özellikle de bir bakan var ki her gün çıkıyor, ‘O terörist, bu terörist. O hain, bu üç kağıtçı. Onların hepsini hapse atacağız’ diyor. Biliyorsunuz onun ismini: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Kendisi toplumsal barışımızdan, güvenlikten sorumlu bir bakan ama her gün toplumu kutuplaştırıyor, kamplaştırıyor. Süleyman Soylu bizim ruh sağlığımızı bozuyor, bu kadar açık. Berat Albayrak geri kalır mı bundan? Berat Albayrak da ‘Ekonomik kriz var’ diyenleri teröristlikle suçladı geçen gün ve bugün soruşturmalar başlamış. Eğer ekonomik kriz var dersek fezleke gelecek. Bu durumda anksiyete de olur depresyon da olur. Hele Sayın Cumhurbaşkanı bir ağzını açıyor ‘O hain, bu terörist.’ Toplumu kamplaştırırsak, kutuplaştırırsak ruh sağlığımız bozulur.”

 ‘ARSALAR VERİLMİŞ HASTANELERİNİZE’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne arazi tahsisi gibi iddialara açıklık getirmesini isteyen Garo Paylan, şöyle devam etti:

“Sayın Bakan, siz bir hekimsiniz ama aynı zamanda bir patronsunuz. Yetkilerinizi devretmiş olabilirsiniz ama çoğunluk hissesine sahipsiniz. Bir sağlık şirketinin, büyük bir grubun patronusunuz. Pek çok şayia var, bunlara açıklık getirin. Sanayi Bakanlığı 220 milyonluk teşvik vermiş, bunda sizin bir etkiniz olabilir mi? Arsalar verilmiş hastanelerinize. Sağlık Bakanlığının bir müfettişi sizin hastanenizi ayakları titremeden denetleyebiliyor mu? Herhangi bir Sağlık Bakanlığı müfettişi sizin hastanelerinizle ilgili herhangi bir bulgu bulabildi mi? Sağlık Bakanı olmanızın tüm bunlar üzerinde herhangi bir etkisi olamayacağını, örnekler vererek açıklayın.” (Tükenmez Haber)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir