Ana Sayfa / ana-slider / FETÖ İtirafçısı Eski Savcının Hapis Cezasına Onama

FETÖ İtirafçısı Eski Savcının Hapis Cezasına Onama

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca (HSK) FETÖ/PDY ile irtibatı nedeniyle meslekten ihraç edildikten sonra yargılandığı davada 10 yıl hapse çarptırılan, kamuoyunda ‘Şemdinli savcısı’ olarak bilinen eski savcı Ferhat Sarıkaya’nın cezası onandı

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca (HSK) FETÖ/PDY ile irtibatı nedeniyle meslekten ihraç edildikten sonra yargılandığı davada 10 yıl hapse çarptırılan, kamuoyunda ‘Şemdinli savcısı’ olarak bilinen eski savcı Ferhat Sarıkaya’nın cezası onandı.

Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ferhat Sarıkaya, 28 Mart’taki karar duruşmasında, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sarıkaya’nın avukatı, karara itiraz ederek, Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruyu değerlendiren Bölge Adliye Mahkemesi 19’uncu Ceza Dairesi’nce 10 yıl hapis cezası yerinde bulunarak, karar onandı. Kararda, “Yapılan yargılamaya, dosya ve duruşma tutanakları içeriğine, karar yerinde gösterilip incelenerek tartışılan hukuken geçerli ve elverişli delillere, mahkemenin soruşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, suçun oluşumuna ve niteliğine uygun kabul ve uygulamasına, cezayı artırıcı ve azaltıcı sebeplerin nitelik ve derecesi takdir kılınarak, savunmanın inandırıcı gereçlerle reddedilmesine, hukuka uygun, yasal ve yeterli olarak açıklanan gerekçeye göre, verilen hükümde bir isabetsizlik bulunmadığından istinaf nedenleri yerinde görülmemiş olmakla istinaf başvurusunun esastan reddine karar verilmiştir” denildi.

İTİRAFÇI OLMUŞTU

Şemdinli iddianamesi sebebiyle meslekten ihraç edilen Sarıkaya yapılan yasal düzenleme ile mesleğe iade edilmişti. Darbe girişiminin ardından ‘FETÖ’ bağlantısı sebebiyle hakkında soruşturma açılan Ferhat Sarıkaya itirafçı olmuştu. Sarıkaya hakkındaki iddiaları değerlendiren HSK 2. Dairesi ikinci kez ihraç kararı aldı.

 

Kaynak: Gazete Manifesto

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir