Ana Sayfa / ana-slider / Etiyopya’daki Protestolarda En Az 67 Kişi Hayatını Kaybetti

Etiyopya’daki Protestolarda En Az 67 Kişi Hayatını Kaybetti

Etiyopya’da perşembe ve cuma günü yapılan protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 67’ye ulaştı

Doğu Afrika ülkesi Etiyopya’da perşembe ve cuma günü yapılan protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 67’ye ulaştı. Başkent Addis Ababa’ya 300 kilometre uzaklıkta bulunan Oromia bölgesindeki eylemlerde Yüzlerce kişi de yaralanırken, yerel yönetimin isteği üzerine bölgeye çok sayıda askeri birlik sevk edildi.

Ülkedeki eylemler aktivist ve medya girişimcisi Cevar Muhammed’in, bu yıl Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Başbakan Abiy Ahmed’in güdümündeki güçlerin kendisine karşı bir saldırı planladığını öne sürmesi ile başlamıştı.

‘GÖZ KORKUTMA OTORİTER YÖNETİMLERİN BAŞLANGICIDIR’

Başkent Addis Ababa’daki evinden haber ajansı AFP’ye konuşan Muhammed, Başbakan Ahmed’in ülkedeki otoriter yönetime geri dönme sinyalleri verdiğini söyledi.

”Diktatörlüğün öncü işaretlerine başvuruyor, halkın gözünü korkutmaya çalışıyor. Hatta bunu iktidara gelmesine yardım eden ve geliştirdiği siyaset ya da duruşuna, yahut savunduğu ideolojiye katılmayan yakın müttefiklerine de yapıyor. Göz korkutma otoriter yönetimin başlangıcıdır” diyen Muhammed, her ne kadar Ahmed’in geçen yıl seçilmesini sağlayan protestolarda kendisine destek olsa da, son dönemde Başbakan’ın yön değiştirdiğini öne sürerek eleştirilerini artırmış durumda.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ ALMIŞTI

Başbakan Abiy Ahmed, Etiyopya ile Eritre arasında 20 yıldır devam eden savaşı sona erdirmesi nedeniyle 2019 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

Ancak Nobel başarısının arkasında Muhammed Cevar’ın geçen yıl organize ettiği ve Ahmed’in Başbakan seçilmesine önayak olan protestoların büyük etkisi olduğu düşünülüyor.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir