Ana Sayfa / ana-slider / Esad: AB Erdoğan’ın fanatik İslamcı olduğunu biliyor

Esad: AB Erdoğan’ın fanatik İslamcı olduğunu biliyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, mülteci krizine yönelik değerlendirmesinde Avrupa’yı ikiyüzlülükle suçlarken, Türkiye’ye de sert eleştiriler yöneltti. Rus kanalı Russia Today’den Afşin Rattansi’ye konuşan Esad, AB’nin asıl korkması gerekenin sığınmacılar değil, Suriye’de destek verdiği cihatçılar olması gerektiğini vurguladı.

Esad, Türkiye’nin Avrupa ‘kapılarını mültecilere açma’ yönündeki açıklamalarına ve Avrupa pasaportu taşıyan IŞİD’lilerin AB’ye dönmesi ihtimaline ilişkin bir soruya yanıtında, “Erdoğan ile AB arasındaki ilişki iki yönlü. Ondan nefret ediyorlar ama onu istiyorlar. Ondan nefret ediyorlar çünkü fanatik bir İslamcı olduğunu biliyorlar. Bunu biliyorlar, o aşırılıkçıları veya belki de teröristleri göndereceğini biliyorlar” dedi.

‘AB KENDİ DESTEKLEDİĞİ TERÖRİSTLERDEN KORKMALI’

“Onu istemiyorlar ama aynı zamanda ondan korkuyorlar” ifadelerini kullanan Esad, Avrupa’yı şu sözlerle eleştirdi: “Diyelim ki, o Suriyelileri ve diğer sığınmacıları göndermek tehlikeli. Fakat Avrupa için en tehlikeli olan şey, Suriye’deki teröristleri desteklemek. En tehlikeli kısım bu. Dolayısıyla bu ikiyüzlülük. Büyük çoğunluğu ılımlı olan, birkaç terörist içeren milyonlarca kişiden nasıl korkabilirsiniz de, on binlerce, hatta belki de yüz binlerce teröristi doğrudan desteklerken onların sizin ülkenize geri döneceğinden korkmazsınız?”

‘TÜRKİYE’DEKİ SIĞINMACILARIN HEPSİ SURİYELİ DEĞİL’

Esad, sunucu Afşin Rattansi’nin Türkiye’de çok sayıda Suriyeli sığınmacı olduğunu söylemesi üzerine, “Hepsi Suriyeli değil” yanıtını verdi. Suriye lideri, Türkiye’deki bütün sığınmacıların Suriyeli olmadığına dikkat çekti. Esad, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların aşırılıkçı olarak görülmemesi gerektiğini, kendi ülkelerindeki terörden kaçabilmek için Türkiye’ye sığındıklarını da vurguladı.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir