Ana Sayfa / ana-slider / Erdoğan: Sayın Macron sen önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir

Erdoğan: Sayın Macron sen önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi’ndeki temel atma töreninde konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle:

“Ülkemizdeki üniversitesi sayısını 76’dan 207’e çıkardık. Türkiye’deki üniversitelerimizi dünya çapında bir yükseköğretim kurumu haline getirmek hocalarımıza bağlıdır.

Eğitim-öğretime yapılan yatırımların neticesini almak zaman ister. Bunun için üniversite hocalarının ufkunun genişlemesini sağlamalıyız. Cumhurbaşkanı olarak üzerimize düşen her görevi yerine getireceğimizin bilinmesini istiyorum. Ama bilinmesini istiyorum ki iş hocalarımızda. Mezunu olmaktan iftihar ettiğim Marmara Üniversitesi’nin de bu atılımda öncü olacağına inanıyorum. ,

Medeniyet toplumların gelişmişliklerini gösterir. Dünyadaki rekabet medeniyet mücadelesinde öne geçme mücadelesidir. Biz iyi olan, estetik, faydalı ve hayırlı olan her değeri bünyesine katmaktan imtina etmeyen bir milletiz. Medeniyet bizim mücadelemizin merkezinde yer alıyor.

Ülkemizde yıllarca doğu-batı tartışması üretilmiş, bunların birbirinin karşıtı olduğu söylenmiştir. Hayata tek bir medeniyet yani sadece Batı medeniyeti penceresinden bakanlar için bu yaklaşım anlamsız. Batı medeniyetine dahil olmamız için dinimizi değiştirmemiz gerektiğini dair tartışmaların yapıldığı dönemler olmuştur. Milletin inancı bazı çevreler tarafından en büyük engel olarak görülmüştür.

İslam dünyasının içinde bulunduğu sıkıntıların nedeni nasıl İslam değilse, ülkemizi geçmişte yaşadığı krizleri de ülkemize ve milletimize mâl edemeyiz. Son birkaç asırdır medeniyet ufkunu yitirmiş, Batı karşısında ezik, kendi kültürüne karşı nobran, kendisi üretmek yerine kopyalamayı bilim diye yutturmuş bir zihniyetin üzerimize karabasan gibi çökmüş olmasıdır.

Kendimiz olmayı, kendimiz üretmeyi bırakıp, başkalarına benzemeyi hayatımızın merkezine yerleştirdiğimiz gün kaybetmeye başladık. Yeniden ilim sancağını en yükseğe çıkarmak için çalışmalıyız.Başka yerlerde üretilen bir bilginin ezbercisi değil, bilginin menbaa olan üniversitelerin hayalini gerçekleştireceğimiz günlerin yakın olduğuna inanıyorum. Birazdan temelini atacağımız bina kendi mimarı üslubumuzla inşa edilecek bu eser sadece bizim değil dünyanın müstesna eserlerinden olacak.

Son 15 yılda farklı bir kulvara girildi. Bu değişimin Türkiye’yi nereden nereye taşıdığı söyleniyor. Hedeflerimize doğru adım adım ilerliyoruz. Artık kendisine inanan, tuzakları bozan bir Türkiye var.

Türkiye ile ilgili hazım sorunu yaşayanları görüyorum. NATO tartışmaları var. Daha oraya gitmeden birileri konuşmaya başlamış. Bunların içinde Fransa Cumhurbaşkanı’nın düşünceleri var. Bu içinde hastalıklı anlayışın örneklerinden biri. Sayın Macron önce sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir. Sen bir defa NATO’ya karşı yerine getirmen gereken vecibeleri yerine getir. Türkiye’yi NATO’dan çıkarmak senin haddine mi? Senin Suriye’yle ne işin var ya? Bizim Suriye’ye girme hakkımız terörle mücadele kapsamında. Senin ne işin var? Senin orada bulunmaya hakkın yok, siz durumdan vazife çıkardınız. İstediğiniz kadar hoplayın, zıplayın eninde sonunda Türkiye’nin egemenlik haklarına saygı duyacaksınız bunun başka çıkışı yok. Türkiye siyasi ve askeri yardımlarıyla bu kurumun önemli parçası.NATO’da aklı selim, mantıklı, tecrübeli isimler var da Fransa’nın sergilediği türden hezeyanlar anlamsız kalıyor. Bölgedeki son terörist imha edilene kadar Türkiye harekâtlarına devam edecektir. Herhalde TV’lerde, Kandil’deki teröristbaşının teröristlerle fotoğraflarını görmüşsünüzdür. “

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir