Ana Sayfa / ana-slider / Emine Bulut Davasının Gerekçeli Kararı Açıklandı

Emine Bulut Davasının Gerekçeli Kararı Açıklandı

Emine Bulut’u öldüren Fedai Varan’a verilen müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı

Kırıkkale’de Emine Bulut’un boşandığı erkek tarafından çocuğunun ve birçok kişinin önünde bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin davada, Emine Bulut’u öldüren Fedai Varan’a verilen müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda Varan’ın işlediği cinayetin ‘kasten öldürme’ suçu kapsamında kaldığı belirtildi. Öte yandan Bulut ailesinin avukatı, Varan hakkında verilen müebbet hapis cezasına itiraz etti.

Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Emine Bulut’u öldüren Fedai Varan’a verilen müebbet hapis cezasının gerekçeli kararını açıkladı.

Kararda, ‘tasarlayarak ve canavarca hisle öldürme’ suçundan dava açılmış olmasına karşın, Fedai Varan’ın işlediği cinayetin ‘kasten öldürme’ suçu kapsamında kaldığı belirtildi.

Gerekçeli kararda öne çıkanlar şu şekilde:

“Her ne kadar sanık Fedai Varan hakkında maktul eski eşi Emine Bulut’a yönelik, ‘tasarlayarak ve canavarca hisle öldürmek’ suçundan cezalandırılması istemiyle mahkememize kamu davası açılmış ise de yapılan yargılama ve tüm dosya kapsamına göre eylemin ‘kasten öldürme’ suçu kapsamında kaldığı anlaşılmakta.

Sanığın, suçun işleniş biçimi, suç konusunun önemi ve değeri, meydana gelen zarar veya tehlikenin ağırlığı, failin amaç ve saiki ile failin kasta dayalı kusurunun ağırlığı dikkate alınarak eylemine uyan ‘kasten öldürmek’ uyarınca kanunen müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.

Sanığın iddiası haricinde maktul Emine Bulut’tan kaynaklanan haksız tahrik oluşturan herhangi bir söz veya davranış olmadığı anlaşıldığından dolayı sanık hakkında TCK 29’uncu maddesi gereğince haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına, sanığın olaydan sonraki beyan ve davranışları suçun işleniş biçimi ve şekli dikkate alınarak cezanın sanığın geleceği üzerindeki muhtemel etkileri nazara alınarak sanık hakkında TCK’nın 62’inci maddesinin takdiren uygulanmasına yer olmadığına, sanık hakkında başkaca artırım ve indirim uygulanmasına yer olmadığına karar verilmiştir.”

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

Öte yandan Bulut ailesinin avukatı Turgay Özcan, mahkemenin Fedai Varan hakkında verdiği müebbet hapis cezasına itiraz etti.

Avukat Özcan, dilekçesinde Varan’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması gerektiğini belirterek, “Sanığın işlemiş olduğu suç sabittir. Yerel mahkemece yetersiz ve eksik inceleme ile verilen bu karar usul ve yasa hükümlerine aykırı olduğundan bozulması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir