Ana Sayfa / Gündem / Emine Bulut Davası Başladı

Emine Bulut Davası Başladı

Kırıkkale’de eski eşi Emine Bulut’u 10 yaşındaki kızının gözleri önünde öldüren Fedai Varan, 50 gün sonra ilk kez hakim karşısına çıkıyor

Kırıkkale’de eski eşi Emine Bulut’u 10 yaşındaki kızının yanında bıçaklayarak öldüren Fedai V’nin yargılanmasına başlandı. Kırıkkale 1. Ağır Ceza mahkemesin’de görülen davada, tutuklu olan Fedai Varan ‘canavarca hisle tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Sanık Fedai Varan, güvenlik gerekçesiyle bulunduğu Bolu Cezaevi’nden katılacağı duruşmaya Emine Bulut’un kızı, ailesi ve çok sayıda avukat katıldı. Duruşmayı takip etmek için çeşitli sivil toplum kuruluşu üyesi çok sayıda kadın, adliye önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Çok sayıda basın mensubu da duruşmayı takip ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlar ve avukatların salona sığmadığı aktarıldı.

Polis, duruşma nedeniyle adliye önünde ve içinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu başta olmak üzere Türkiye Barolar Birliği, Ankara, İstanbul, İzmir barolarının da aralarında bulunduğu Türkiye’nin farklı kentlerinden onlarca baro ve kadın hakları örgütleri davaya müdahil olma talebinde bulundu.

MÜDAHİLİK TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Sanık avukatı, kadın örgütlerinin ve baroların müdahillik taleplerinin kabul edilmesini, buna haklarının olduğu yönünde görüş bildirdi. Cumhuriyet Savcısı da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dışındaki tüm katılma taleplerinin reddedilmesini talep etti. Mahkeme, kadın örgütleri ve barolar hakkında davaya müdahillik taleplerini reddederken gözlemci sıfatıyla davaya katılmalarına karar verildi.

FEDAİ VARAN: SUSMA HAKKIMI KULLANIYORUM

Duruşma sanık avukatının söz almasıyla devam etti. Olay anına ilişkin görüntülerin taraflarına verilmediğini ifade eden sanık avukatı,  ”Benim savunma hakkımı ihlal ediyorsunuz. Görüntüleri inceleyemedim ve savunma hazırlayamıyoruz. Biz o görüntüleri inceleyemedik. Biz bu koşullar altında susma hakkımızı kullanacağız” dedi.

Sanık avukatının konuşmasının ardından davaya ilişkin iddianame okundu. Mahkeme başkanı, iddianameye karşı savunma yapmak üzere Fedai Varan’a söz verdi. Takım elbise giydiği görülen Varan, “Susma hakkımı kullanıyorum” diye konuştu.

Kaynak: İleri Haber

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir