Ana Sayfa / Dünya / Ekvador’da Yargı ve Yasama Kurumları Başkenti Terk Etti

Ekvador’da Yargı ve Yasama Kurumları Başkenti Terk Etti

Ekvador’da hükümet protestoları sürüyor. Hükümet karşıtı yürüyüşlerin Quito’ya ulaşmasıyla yargı ve yasama kurumları faaliyetlerini durdurdu

Ekvador’un başkenti Quito’daki eylemler nedeniyle hükümetin ardından yasama ve yargı kurumları da şehirdeki faaliyetlerini askıya aldı. İki erk, hükümetin aksine başka bir kente taşınma kararı almadı.

Ekvador’da hükümetin akaryakıt sübvansiyonlarını kaldırması üzerine 3 Ekim’de genel ulaştırma grevi olarak başlayan ve tüm ülkede hükümet karşıtı eylemlere dönüşen protestolar, olağanüstü hal ilanına rağmen yerlilerin de desteği ile sürüyor.

Devlet Başkanı Lenin Moreno’nun hükümetin merkezini ülkenin güneybatısındaki liman kenti Guayaquil’e taşımasına neden olan eylemler Quito’da bugün de devam ederken, şehre ulaşan protestocuların bir kısmı yasama organı Ulusal Meclis binasına girdi.

Kısa süre sonra Ulusal Meclis’ten çıkan eylemciler, bölgedeki toplanma alanı Arbolito Parkına döndü.

Ülke basınındaki haberlere göre gelişmeler üzerine Ulusal Meclis, Başsavcılık ve Hakimler Konseyi Quito’daki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Bu iki erk hükümetin aksine çalışmalarını başka kente taşıma kararı almadı.

Kaynak: AA

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir