Ana Sayfa / Gündem / Ekvador’da OHAL ilan edildi

Ekvador’da OHAL ilan edildi

Ekvador’da hükümetin İMF ile anlaşmasının ardından sağlanan akaryakıt desteklerinin kaldırılması tepkilere yol açtı. Ülke genelinde başlayan genel grev ve eylemlerin ardından 60 günlük OHAL ilan edildi

Ekvador’da Devlet Başkanı Lenin Moreno hükümetinin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaptığı kemer sıkma anlaşması gereği ulaştırma alanında sağlanan akaryakıt desteklerini kaldırmasına karşı tepkiler büyüdü.

Başkent Quito başta olmak üzere kentlerde yapılan kitlesel eylemlerin yanı sıra toplu taşıma işçileri ülke çapında genel greve çıktı.

OHAL ilan edildi

Devlet Başkanı Moreno, grev ve buna bağlı olarak çıkan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanı Maria Paula Romo ve Savunma Bakanı Oswaldo Jarrin ile yaptığı güvenlik zirvesinin ardından tüm ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

“Hükümeti sarsmak ve istikrarsızlık çıkarmak için kaos peşinde gruplar olduğunu” öne süren Moreno, buna izin vermeyeceklerini vurguladı ve yine hükümetin diyaloğa açık olduğunu belirtti.

Moreno’nun ilan ettiği olağanüstü hal, hükümete ulaşım ve gösteri haklarını kısıtlama, orduyu yollara ve şehir meydanlarına çıkarma imkanları sağlıyor ve 60 gün sürüyor.

 

Kaynak: Yeni Yaşam

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir