Ana Sayfa / ana-slider / DSG: Türkiye ateşkesi ihlal ediyor ve kasten insani felaketin ölçeğini artırıyor

DSG: Türkiye ateşkesi ihlal ediyor ve kasten insani felaketin ölçeğini artırıyor

Demokratik Suriye Güçleri, bir açıklama yaparak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve desteklediği cihatçı Suriye Milli Ordusu’nun ateşkes şartlarını ihlal ettiğini söyledi

Kuzey ve Doğu Suriye’de 17 Ekim’de varılan ateşkese rağmen yer yer çatışmaların yaşandığı haberleri gelirken, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) bir açıklama yaparak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO) adlı cihatçı grubun ateşkes şartlarını ihlal ettiğini söyledi.

DSG açıklamasında Türkiye’nin Kobani, Resulayn, Tel Abyad ve Tel Tamer’de 1100 kilometrekarelik alanı daha ele geçirdiği iddia edildi. DSG açıklamasında söz konusu alanda 56 köyün yer aldığı belirtildi.

Türkiye’nin ateşkesi ihlal etmeye devam ettiğini ve “insani felaketin ölçeğini kasten artırdığını” belirten DSG, ihlaller nedeniyle yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldığını ve onlarcasının ya öldüğünü ya da yaralandığını ifade etti.

‘108 NOKTAYA SALDIRI DÜZENLENDİ’

TSK ve SMO’nun ateşkes gününden bu yana karadan 108 noktaya saldırı düzenlediği iddia edilen DSG açıklamasında silahlı insansız hava araçlarının 82 noktayı bombaladığı ve birçok noktaya da topçu atışı yapıldığı belirtildi. Çatışmalarda 182 DSG üyesinin hayatını kaybettiği, 243’ünün ise yaralandığı ifade edildi.

Türkiye’nin ateşkese kararlı bir görüntü vermek istemesinin “kamuoyunu yanıltma” amacı taşıdığını belirten DSG, TSK’nin harekata adı geçen bölgelerde devam ettiğini açıkladı.

‘ABD GARANTÖR OLARAK SORUMLULUKLARINI ÜSTLENMELİ’

Açıklamada ABD’ye de çağrı yapan DSG “Ateşkes şartlarını ABD’nin garantileriyle kabul ettik. ABD garantör olarak sorumluluklarını üstlenmeli ve Türkiye ile silahlı grupların gerçekleştirdiği ihlallerle ilgili adil bir konum alarak, daha ikna edici bir cevap vermeli ve net bir pozisyon belirlemelidir” açıklamasında bulundu.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir