Ana Sayfa / ana-slider / Diyanet’e Bir Kıyak Daha: KDV’ den Muaf Tutulacak

Diyanet’e Bir Kıyak Daha: KDV’ den Muaf Tutulacak

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kara kutusu olan Türkiye Diyanet Vakfı’na sağlanan ayrıcalıklara bir yenisi daha eklendi. TDV, teslim ve hizmetlerde KDV’den muaf tutulacak

Hazine’den payına düşen bütçeyle ağızları açık bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kara kutusu olan Türkiye Diyanet Vakfı’na (TDV) sağlanan ayrıcalıklara bir yenisi daha eklendi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla, vakfa yapılacak teslim ve hizmetler Katma Değer Vergisi’nden (KDV) muaf tutuldu.

2019 yılındaki dev bütçesi ile aralarında yatırımcı bakanlıkların da bulunduğu 29 kamu kurumunu geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilen tesislerin inşası için Türkiye Diyanet Vakfı’na yapılacak teslim ve hizmetler istisna kapsamına alındı.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre bütçe büyüklüğü ile dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kara kutusu olan Türkiye Diyanet Vakfı’na sağlanan ayrıcalıklara bir yenisi daha eklendi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere, iktidarın gayretleri sonucunda yurttaşlardan aldığı bağışlar yüzde 106 oranında artan vakfa yapılacak teslim ve hizmetler Katma Değer Vergisi’nden (KDV) muaf tutuldu.

TESLİM VE HİZMETLERE KDV İSTİSNASI

AKP iktidarları döneminde giderek büyüyen geliri ile etki alanına karşın Sayıştay tarafından denetlenmeyen ve 2018 yılına ilişkin faaliyet raporunu henüz yayımlamayan vakfa ayrıcalık sağlayan yeni değişiklik şöyle:

“Mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfında bulunmakla birlikte, anılan Vakıf tarafından karşılıksız, süresiz ve geri dönüşsüz olarak Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilen madde kapsamındaki ibadethane ve din eğitimi verilen tesislerin inşası dolayısıyla bağışta bulunan söz konusu Vakfa yapılan teslim ve hizmetler de istisna kapsamındadır.”

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir