Ana Sayfa / Gündem / Dağılma kaçınılmaz son

Dağılma kaçınılmaz son

AKP, istifalarla sarsılırken,eski bakan Çelik’ten gelen krizi aşmaya dönük ‘cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 40yeter’ talebi AKP’yi ittifakın da kurtarmadığı şeklinde yorumlandı.Yeni oluşumlarda ise gelişmeler var

AKP’deki kriz, iç karışıklık, istifalar, yeni parti hazırlıkları siyasette yeni tartışmaları da beraberinde getiriyor. AKP’li eski bakan ve yapılan yeni atamalarla da Ziraat Bankası yönetimine getirilen Faruk Çelik de tartışmalara katıldı.

Yeni parti kuracak isimlerden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da partisi için bina kiralayarak yeni bir adım attı. İstifalarla her gün yeni bir boyut kazanan AKP’deki kriz tüm kesimlerin gündemindeyken, AKP’li isimler de krizi örtmek için yeni formüller arıyor. En son tartışmalara katılan isim 60, 61, 62. hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Devlet Bakanı, 64. hükümette de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı koltuklarında oturan Faruk Çelik oldu. Giderek güç kaybeden oyları eriyen iktidar için Çelik, cumhurbaşkanı seçilmek için gereken 50+1’in değiştirilmesini istedi.

Çelik, “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formulü Türkiye’yi yorar” ifadelerini kullandı. Çelik, AKP içindeki rahatsızlıklara ilişkin de formül önererek, rahatsız olan isimlerin AKP’nin ekim ayı başında Kızılcahamam’da toplantıya katılarak düşencelerini paylaşmasını istedi. Independent’e konuşan Çelik, “Bugün bir gençleşme sürecine girildi, ‘Siyasete yeni atılan arkadaşlarla devam edelim’ dendi. Çok açık net gördük ki tecrübeyle genç dinamizmi bütünleşmeden, hafıza olmadan zengin dinamizminin zorlandığı da çok net şekilde görüldü. Bir tarafta deneyim, bir tarafta gencin dinamizmi bütünleştirilmeli. Aksi takdirde kısa yoldan hedefe ulaşma imkanı kalmıyor” ifadelerini kullandı

Kaybetme korkusu

Çelik’in bu değerlendirmeleri AKP ile ittifak yapan MHP’nin oylarının artık önümüzdeki süreçte yapılacak olan seçimlerde çoğunluğu kazanamacağının ve yenilginin bir itirafı olarak değerlendiriliyor. Gelişmelere ilişkin yapılan en önemli ve temel değerlendirme ise, hiç bir müdahalenin AKP’yi dağılmaktan kurtaramayacağı.

Koru da yorumladı

Erken seçim tartışmalarının da daha fazla gündemde olduğu bu günlerde gazeteci ve yazar Fehmi Koru da konuyu kaleme aldı. Koru, “AK Parti’nin gözü açılmaya başlamış” yorumunu yaptı. Koru kişisel blogunda Çelik’in sözlerini de yorumlayarak “Acaba AK Parti bir sonraki seçimde MHP ile ortak alabilecekleri oy oranının ‘yüzde 50+1’e ulaşmayacağını mı hesap ediyor?” diye sordu ve şöyle devam etti: ‘Sanırım AK Parti’de seçim hesapları yaparken parmaklarını kullananlar dahi, kendi partileri ile MHP’nin birlikteliğinin ilk turda oyların yüzde 40’nın üstünü yakalayabilse bile, ikinci tura kalındığında ‘yüzde 50+1’i bulmanın zor olacağını görebiliyorlar. Faruk Çelik’in ‘Seçim için yüzde 40 yeterli olmalı’ açıklaması onun da bu hesabı yapanlardan olduğunun işareti. Zaten, galiba bu sebeple, ‘Cumhur İttifakı’ içerisine İYİ Parti’yi de çekme planları gündeme geliyor.”

Davutoğlu bina kiraladı

AKP’den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni parti kurma çalışmalarını hızlandırdığı öğrenildi. Kasım ayında yeni partisinin tabelasını asmaya hazırlanan Davutoğlu’nun, Ankara’daki çalışmalarını Beysukent’te bulunan binadan yürütüyor. İstanbul çalışmaları için de E-5 üzerinde bir ofis kiralandı. Buranın yeni partinin İstanbul il başkanlığı binası olması planlandı. İstanbul’daki parti çalışmasını AKP’de de eskiden il başkanlığı yapmış olan Selim Temurci yürütüyor. Yeni bina Bahçelievler’de bulunuyor. Metro, metrobüs ve tramvay gibi toplu ulaşım imkanları bulunan binanın tabelası partinin ismi açıklandıktan sonra asılacak. Kiralanan binanın daha önce Kadir Has Üniversitesi tarafından kullanıldığı belirtildi. Bin 700 metrekare büyüklükteki bina, Ankara’daki genel merkezin ardından, partinin önemli merkezlerinden biri olacak.

Uras ve Davutoğlu görüştü

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eski Genel Başkanı ve 23. Dönem İstanbul Millet Milletvekili Ufuk Uras, AKP’den istifa eden ve yeni parti çalışmaları yürüten eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü açıkladı. Ufuk Uras sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, önceki gün Davutoğlu ile görüştüğünü, ülkenin durumu ve olası senaryolar üzerine “kapsamlı bir görüşme yaptığını” duyurdu. Uras, görüşmenin 3 saat sürdüğünü belirtirken, Davutoğlu’nun yeni çıkacak kitabını kendisi için imzaladığını, “Sayın Davutoğlu, lütfettiler kitaplarını imzaladılar” cümleleriyle aktardı. Uras, Davutoğlu’nun yeni kitabını ilgiyle beklediğini de vurguladı.

Son istifa Adıyaman’dan

AKP Adıyaman İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi Muhammed Burak Ekici istifa etti. Ekici istifasını sosyal medyadan duyurdu. Ekici, gerekçe olarak ise HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan anneleri gösterdi.

Babacan son düzlükte

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın öncülük ettiği ve kendilerine “Babacan Hareketi” adını veren siyasi oluşum, siyaset gündeminin konuşulan konularından biri. Partinin ne zaman kurulacağından, hangi isimlerle ve kimlerle ortaya çıkacağına kadar birçok konu merak ediliyor. Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre, hareketin şu ana kadar önemli bir yol aldığı ve parti kurulumu açısından son düzlüğe doğru hareket ettiği yönünde. Kısa bir süre sonra partileşme yolunda ilk adımını atacak olan hareket, çok sayıda isimle görüşmeler yapıyor. Bu isimler ise tek bir kesimden değil birçok çevreden oluşuyor. Hareket, çeşitli çevrelerle görüşmeler yapmaya ve kendi kadrolarını oluşturmaya devam ediyor. Hareket’in kendine özgü bir yapı oluşturmaya çalıştığı ve bu sebeple yaptığı görüşmelerde ince eleyip sık dokuduğu söyleniyor. Akabinde ise görüşmelerin sonucuna göre oluşturulacak nihai kadronun bir manifesto üzerinde çalışacağı ve partinin kuruluşundan kısa bir süre önce de bunu kamuoyu ile paylaşacağı dile getiriliyor. Partinin kurulacağı tarih ise aralık ayı olarak kesinleşmiş durumda. Siyaset kulislerini hareketlendiren Ali Babacan ve ekibinin kurmayı planladığı partinin, Türkiye siyasetinde nereye oturacağı henüz bilinmiyor.

 

Kaynak: Yeni Yaşam

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir