Ana Sayfa / ana-slider / Çocuk İstismarına Af Yeniden Gündemde

Çocuk İstismarına Af Yeniden Gündemde

Yargı reformuna ilişkin görüşmeler Meclis’te devam ederken, AKP tarafından daha önce de gündeme getirilen ve tepkiler sonrası geri adım atılan ‘çocuk istismarına cezai indirim’in yeniden gündeme geldiği belirtildi

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında getirilen birinci yargı paketi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ederken AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ikinci yargı paketinin hazırlıklarında sona geldiği ifade edildi.

Birinci yargı paketinde yer alan çok sayıda düzenlemenin ardından ceza infaz sürelerinde indirime gidecek ikinci yargı paketinin hazırlıklarında da sona gelindi. AKP kulislerinden edinilen bilgiye göre, ikinci yargı paketinde birçok suç grubundan cezaevine giren vatandaşların hapis yatacağı sürede indirime gidilecek. Paketin içerisinde daha önce gündeme gelen ancak kamuoyundan yükselen tepkilerin ardından geri adım atılan, “çocuğun istismarcısıyla evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesi” hükmünün de yer alacağı öne sürüldü.

Yargı paketine gireceği öne sürülen yeni düzenleme ile çocuğun “birlikte olduğu” kişi ile arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması durumunda ve evlilik halinde hükmün ertelenebileceği iddia edildi. Muhalefet ise bu düzenlemenin istismarı meşrulaştıracağını ifade etti.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir