Ana Sayfa / ana-slider / Cizre Belediyesi Eş Başkanı Zırığ: Borç ve Enkazı Paylaştık, Soruşturma Olarak Döndü

Cizre Belediyesi Eş Başkanı Zırığ: Borç ve Enkazı Paylaştık, Soruşturma Olarak Döndü

HDP’li Cizre Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Zırığ, kayyum darbesi sonrası yaptığı açıklamada, önceki kayyumdan kalan borçları sosyal medyadan paylaşması nedeniyle hakkında soruşturma açıldığını vurguladı

İçişleri Bakanlığı, 31 Mart seçimlerinde yüzde 77 oy olan Cizre Belediyesi Başkanı Mehmet Zırığ’ı, yargılandığı dava ve hakkında açılan soruşturmalar gerekçesiyle “geçici uzaklaştırma” kararı ile görevden aldı. Zırığ’ın yerine ilçe kaymakam Davut Sinanoğlu kayyum olarak atandı. Zırığ, üç gün önce de emniyette ifadeye çağrıldığını ve hakkında üç yeni soruşturmanın daha açıldığını öğrendiğini kaydetti. Soruşturma gerekçelerinden ilkinin, önceki kayyumın kendilerine bıraktığı borcu ve enkazı sosyal medyadan paylaşılması olduğunu vurgulayan Zırığ, “İçişleri Bakanlığı’nın gelip bu konuyu araştırması için bütün yolları denemeye kalkışırken soruşturma bize açılmış. Büyük bir garabetle karşı karşıyayız” dedi.

‘KABİLE DEVLETİNDE Mİ YAŞIYORUZ?’

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre, bir diğer soruşturmanın da üç büyük şehre kayyum atamasına karşı yaptıkları, ‘Kayyımları tanımıyoruz’ paylaşımının olduğunu belirten Zırığ, “Kayyımı tanımayacağını belirtiyorsun ve yine hakkında ‘örgütü propagandası yapma’ soruşturması yapılıp, belediyene kayyım atanıyor. Söylenebilecek tek bir şey yok. Hangi çağdayız? Kabile devletinde mi yaşıyoruz?” açıklamasında bulundu.

‘BARIŞ İSTEMEK SORUŞTURMA KONUSU OLMAMALI’

Son soruşturmanında ‘Suçlu ve suçluyu övme’ üzerine açıldığını söyleyen Zırığ,“‘Barış Pınarı Harekatı’ döneminde ‘savaşa karşı barış’ temasıyla yapmaya çalıştığımız basın açıklaması soruşturma konusu oldu. ‘Barış istemek’ soruşturma konusu olmamalı” diye konuştu.

‘DEMOKRASİDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

Zırığ, sözlerine şöyle devam etti:

”Demokrasiye ve halkın iradesine darbe vurulmuştur. Yargının, kanunların ne hale geldi apaçık ortada. Türkiye tek adam rejimine dönmüş halde. Günün birinde kendisine de kayyım atanacaktır. Bunların tümünün hesabını yargı karşısında verecekter. İktidara karşı muhalefet eden tüm çevreler bunun acısını çekiyor. Yılmayacağız. Sonuna kadar demokrasinden taviz vermeyeceğiz.”

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir