Ana Sayfa / ana-slider / Brexit’te Kritik Oylama Bugün Yapılacak

Brexit’te Kritik Oylama Bugün Yapılacak

Brexit konusunda Brüksel ile Londra önceki gün bir anlaşma sağlasa da anlaşma bugün İngiliz parlamenterlerin onayına sunulacak

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması (Brexit) konusunda Brüksel ile Londra önceki gün bir anlaşma sağlasa da anlaşmanın Avam Kamarası’nda oylanıp kabul edilmesi gerekiyor. Anlaşma, bugün İngiliz parlamenterlerin onayına sunulacak.

Avam Kamarası’nda en son cumartesi oturumu 1982’de Arjantin’in Falkland Adaları’nı işgal etmesi nedeniyle yapılmıştı.

Anlaşmaya yönelik yine ciddi muhalefet oluşurken İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Brüksel’den döner dönmez özellikle kendi partisinin yeni metne desteğini sağlamak için çalışmaya başladı. İngiliz parlamenterlerin önünde ise iki yol var. Bunlardan ilki anlaşmanın referanduma sunulup sunulmamasına ilişkin bir önerge üzerinde oylama yapılması. Diğeri ise anlaşmanın doğrudan oylanması.

Anlaşmalı Brexit’in öngörüldüğü gibi 31 Ekim’de gerçekleşebilmesinin en kısa yolu İngiliz parlamenterlerin üzerinde anlaşılan belgeye onay vermesi. Farklı bir opsiyonun devreye girmesi halinde ya anlaşmasız Brexit ya da AB’nin kabul etmesi şartıyla yeni bir erteleme olasılığı daha yüksek.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir