Ana Sayfa / ana-slider / Bolivya’da sağcı darbe: Morales istifa etti, faşist çeteler sokaklarda halka saldırıyor

Bolivya’da sağcı darbe: Morales istifa etti, faşist çeteler sokaklarda halka saldırıyor

Bolivya’da 20 Ekim’de yapılan seçimlerde 4’üncü kez devlet başkanlığına seçilen solcu lider Evo Morales, usülsüzlük iddiaları üzerine bugün seçimleri tekrar etme kararı aldığını ilan etti.

ABD güdümündeki AOS (Amerika Devletleri Örgütü) dün açıkladığı raporunda usülsüzlük tespit edildiğini duyurmuştu. Morales’in seçimleri yenileme ve seçim kurulunu değiştirme kararının ardından muhalefet Devlet Başkanı Evo Morales’in yeniden aday olmamasını istedi. Daha sonra çok sayıda hükümet yetkilisinin evlerine saldırılar düzenlendiği öğrenildi.

Genel Kurmay Başkanı, Hava Kuvvetleri Komutanı ve Emniyet Genel Müdürü, “barışı sağlamak üzere” Morales’in istifasını istedi.

Sağ muhalefetin saldırılarla tırmandırdığı olayların son aşamasında başkent La-Paz dahil olmak üzere polisler saf değiştirerek göstericilerin tarafına geçmişti. Morales dün yaptığı açıklamada darbe uyarısında bulunmuş, halkı meydanlara çağırmıştı.

Güney Amerika’nın ünlü televizyon kanalı TeleSur’a konuşan Evo Morales, seçimleri yenileme kararının alındığı ortamda muhaliflerin yaptığı istifa çağrılarının bir darbe girişimi olduğunu söyledi. Morales, “İstifa etmemi istiyorlar, bu bir darbe girişimi. Bu anayasaya ve yasalara aykırı. Önümüzdeki yılın ocak ayına kadar geçerliliği olan anayasal yetkim var” diye konuştu.

SİLAHLI KUVVETLER’DEN OPERASYON EMRİ

Diğer yandan Bolivya Silahlı Kuvvetleri, ülkede yasadışı olarak faaliyet yürüten silahlı gruplara karşı kara ve hava operasyonları başlatılması emrini verdi.

Bolivya’da 20 Ekim seçimlerinden sonra başlayan gösteriler devam ederken 4. kez Devlet Başkanı seçilen Evo Morales, Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) seçimlerdeki oy sayım sonuçları ile ilgili ön raporunu yayınlanmasının ardından bugün yeni seçim kararı aldı.

20 Ekim’de yapılan seçimlerde Morales’in başlıca rakibi olan sağcı aday Carlos Mesa ve diğer bazı muhalifler, Morales’in yeni başkanlık seçimlerine katılmaması ve istifa etmesi gerektiğini açıklamıştı.

BOLİVYA ORDUSUNDAN İSTİFA ÇAĞRISI

Bolivya Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman, Devlet Başkanı Evo Morales’e ülkedeki istikrarın yeniden sağlanması için istifa etme çağrısı yaptı.

Reuters’ın aktardığına göre Kaliman, gazetecilere yaptığı açıklamada “İç çatışma durumunu analiz ettikten sonra Devlet Başkanı’ndan görevini bırakmasını, barışın yeniden sağlanmasına ve Bolivya’nın iyiliği için istikrarın korunmasına imkan vermesini istiyoruz” dedi.

İDDİA: MORALES’İN UÇAĞI ARJANTİN’E UÇUŞ PLANI TALEP ETTİ

Bunun yanı sıra, Pagina 7 gazetesi, Arjantin Hava Kuvvetleri’ne dayandırdığı haberde Bolivya Devlet Başkanı’nın uçağının Arjantin hava sahasında uçuş planı talep ettiğini ileri sürdü. Haberde ayrıca elde edilen bilgilere göre Evo Morales’in uçağının El Alto uluslararası havalimanından havalandığı ifade edildi.

MORALES İSTİFA ETTİ

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, canlı yayında yaptığı açıklamada “Devlet başkanlığı görevimden istifa ediyorum” dedi.

Morales, “Kız ve erkek kardeşlerimiz, devlet görevlileri saldırı ve tehditlere maruz kalmamaları için istifa ediyoruz” diye konuştu.

Durumu ‘devlet darbesi’ olarak niteleyen Morales, “Kardeşlerim, mücadelemizin son bulmadığını söylemek istiyorum, biz eşitlik ve barış için mücadeleye devam edeceğiz. Şu anda bir devlet başkanı olarak yükümlülüğüm, durumu sakinleştirmek için yöntem bulmak” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera da bir Kızılderili Başkanın yardımcısı olduğundan gurur duyduğunu ve daima ona sadık kalacağını söyleyerek istifasını açıkladı.

 

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir