Ana Sayfa / ana-slider / BM’den Türkiye’ye: Ateşkes İlan Edin

BM’den Türkiye’ye: Ateşkes İlan Edin

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, anayasa sürecini görüşmek için gittiği Şam’da Suriye’nin kuzeyi için ateşkes çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye’nin kuzeydoğusunda ‘derhal ateşkes’ çağrısı yaptı. Pedersen’in bu açıklamayı, anayasa komitesi görüşmeleri için gittiği Şam’da, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşmesinden sonra yapması dikkat çekti.

Şam’da Reuters’a konuşan Pedersen, BM’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki krizin insani sonuçları konusunda ‘son derece endişeli olduğunu’ söyleyerek, ‘ihtilafa derhal son verilmesi’ çağrısında bulundu. Pedersen’in konuyu, Muallim ile görüşmesinde de gündeme getirdiği belirtildi.

Suriye devlet televizyonunun haberine göreyse Muallim, Pedersen’le görüşmesinde ‘Türkiye’nin saldırganlığının Suriye’deki krizi uzattığı be siyasi çözüm sağlama çabalarının altını oyduğu’ görüşünü dile getirdi.

Pedersen’in Şam ziyareti, Suriye’nin yeni anayasasını hazırlamak için oluşturulan komitenin 30 Ekim’de Cenevre’deki ilk toplantısı öncesinde planlanmıştı. Şam’ın en güçlü müttefiki olan Rusya BM’den, yeni anayasa yazım süreci için 150 üyeli bir komite oluşturmasını istemişti.

 

Kaynak: Duvar

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir