Ana Sayfa / Ekonomi / BMC Otomotiv’de 50 işçi işten atıldı

BMC Otomotiv’de 50 işçi işten atıldı

AKP’li Ethem Sancak’a ait BMC Otomotiv’de 50 işçi işten atıldı. Türk Metal Sendikası sessizliğini korurken işçiler tepkili

İzmir’de bulunan ve AKP’li Ethem Sancak ile Katar Silahlı Kuvvetleri’nin ortak olduğu BMC otomotiv fabrikasında işten atılanların sayısı 50’ye yükseldi.

Türk Metal Sendikası ile 1 Eylül’de başlayan yeni Toplu İş Sözleşmesi sürecinde geçtiğimiz haftalarda üretimde yaşanan aksaklıklar ileri sürülerek işçilere ihtar çekilmiş ve 15’e yakın işçi işten atılmıştı. Evrensel’e konuşan işçiler BMC yönetiminin TİS sürecinde işçilere yönelik baskısının arttığını ve atılan işçilerin sayısının 50’ye yükseldiğini belirtti.

İşçi sağlığı hiçe sayılıyor

İşçiler, BMC’nin 2017 yılındaki hedefinin üç yıl içinde 5 milyon lira ciroya ulaşmak ve bir yıl içerisinde de dünyanın en büyük savunma ve havacılık sanayi şirketleri arasında ilk 100’e girmek olduğunu hatırlatarak, “2018 yılında yükselen ciro ile dünyada ilk 100 şirket arasında 85. sırada yer aldı. Bu bizim zorunlu mesailer ve yoğun çalışma temposuyla oldu. Herkes dinlenmeden işe geliyor. Şimdi bu çalışma temposu yüzünden üretimde yaşanan aksaklık ve irili ufaklı iş kazaları yine işçinin sırtına yükleniyor. Sendika da buna sessiz kalıyor. Hedefi tutturmak adına hem işçi sağlığını hiçe sayıyorlar, işçiyi ekmeğinden ediyorlar, hem de yeni toplu iş sözleşmesi sürecinde düşük zam dayatmasının yolunu yapıyorlar” diyerek tepki gösterdi.

 

Kaynak: YY

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir