Ana Sayfa / Ekoloji / Avustralya’daki Orman Yangını Yüzlerce Koala’nın Ölümüne Neden Oldu

Avustralya’daki Orman Yangını Yüzlerce Koala’nın Ölümüne Neden Oldu

Avustralya’da 2 bin hektar ormanlık alanı kül eden yangında yüzlerce koalanın öldüğü sanılıyor

Avustralya’nın New South Wales eyaletinde yaklaşık 2 bin hektar ormanlık alanın kül olmasına yol açan yangında yüzlerce koalanın öldüğü sanılıyor.

Kurtarma çalışmaları bir an önce başlamalı

Kolaları kurtarma ekibinden Cheyne Flanagan, yangının binlerce koalanın yaşadığı bölgeye ulaştığı ve çok sayıda koalanın ölümüne neden olduğunun sanıldığını söyledi. Yangında zarar gören alanın üçte ikisinin koalaların doğal yaşam alanları olduğunu belirten Port Macquarie Koala Hastanesi Müdürü Sue Ashtona, yetkililerden, koalalar için kurtarma çalışmalarına bir an önce izin vermesini istedi.

Yangının devam etmesi sebebiyle kaç koalanın öldüğü belirlenemezken, kurtarma ekibinden bir uzman olayı “ulusal trajedi” olarak tanımladı.

Savunmasız canlı sınıfında

Avustralya’da koala sayısı, doğal yaşam alanlarının kaybı, iklim değişikliği ve köpek saldırıları gibi nedenler yüzünden gittikçe azalıyor. İstatistiklere göre, koruma alanları dışındaki doğal ortamlarda sadece 40 bin koala yaşıyor. Sadece okaliptüs yaprakları yiyerek ağaçlarda yaşayan koalalar, Avustralya Çevre Bakanlığı tarafından “savunmasız canlılar” sınıfında görülüyor. (AA)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir