Ana Sayfa / ana-slider / Avustralya’da ‘Basın Özgürlüğü’ Protestosu: Gazeteler Haberlerini Siyaha Boyadı

Avustralya’da ‘Basın Özgürlüğü’ Protestosu: Gazeteler Haberlerini Siyaha Boyadı

Avustralya’da basın özgürlüğünü kısıtlayan yasanın ardından gazeteler, ilk sayfalarındaki yazıların üzerini siyah renkle kapatarak sansürü protesto etti

The Australian, Financial Review, The Daily Telegraph gibi çok okunan gazeteler, “Gizli, yayın için uygun değil” mührüyle birlikte “Hükümet hakikati sizden sakladığında neyi örtbas ediyor?” mesajıyla basın özgürlüğünü kısıtlayan yasaya tepkisini gösterdi.

Avustralya’daki medya protestosunda, devlete dair “hassas bilgilere” erişimi kısıtlayan yasadan gazetecilerin muaf tutulması gerektiği ve bilgiye erişim hakkının tamamen sağlanması mesajları verildi.

Avustralya’da Medya ve Sanat Birliği (MEAA), devlet güvenliği adı altında kamuoyunun hükümet kararlarına erişiminin engellendiğini açıkladı. MEAA Başkanı Paul Murphy, “Gazetecilik, demokrasinin en önemli şartlarından biridir” şeklinde konuştu.

Avustralya Anayasası’nda ifade özgürlüğünü koruyan madde bulunmuyor.

Ülkedeki medya grupları, basın özgürlüğünün sınırlandığını ve kamuoyunun yeterince bilgilendirilmediğini vurguluyor.

Başbakan Morrison’dan hukukun üstünlüğü açıklaması

Başbakan Scott Morrison, konu hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada, basın özgürlüğünün Avustralya demokrasisi için önemli olduğunu ancak bunun için hukukun üstünlüğünün gerekliliğini hatırlatarak, “Buna ben, herhangi bir gazeteci veya herhangi bir insan da dahil.” dedi.

Ülkede basın özgürlüğü tartışması, Avustralya Federal Polisi’nin (AFP) Haziranda News Corp’ta görevli gazeteci Annika Smethurst’un evine ve ABC merkezine düzenlediği baskınların ardından gündeme gelmişti.

Smethurst’un evinin, bir kamu görevlisinin kendisine haber sızdırması, ABC’nin ise Afganistan’daki Avustralya Özel Birlikleri’nin karıştığı öldürme ve görevi kötüye kullanma iddialarını 2017’de gündeme getirdiği “Afgan Belgeleri” haberi nedeniyle basıldığı açıklanmıştı.

 

Kaynak: euronews

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir