Ana Sayfa / ana-slider / Avukatın etek boyunu kısa bularak tutanak düzenleyen hakim göreve döndü

Avukatın etek boyunu kısa bularak tutanak düzenleyen hakim göreve döndü

Duruşma sırasında Avukat Tuğçe Çetin’in etek boyunu kısa bulup tutanak düzenletince HSK tarafından açığa alınan Hâkim Mehmet Yoylu 5 ay sonra göreve döndü. HSK, ‘soruşturmanın selameti’ için Yoylu’yu eski görev yerine değil, Gebze’ye gönderdi.

AVUKATIN İTİRAZI ÜZERİNE TUTANAK TUTMUŞTU

Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde 29 Mayıs’ta görülen bir davada hâkim Mehmet Yoylu, davacı avukatın etek boyunu kısa bulup ‘etiğe’ aykırı olduğunu savunmuştu. Etek boyunun fotoğraflanmasını isteyen Hakim Yoylu,Tuğçe Çetin izin vermeyince etek boyunun avukatlık mevzuatına aykırı olduğunu tutanağa yazdırmış ve İstanbul Barosu’ndan gereğinin yapılmasını talep etmişti. Duruşma tutanağının sosyal medyada yayınlanmasının ardından bir grup avukat duruşma salonuna girip hakim Mehmet Yoylu’yu alkışlayarak protesto etmişti.

GÖREVE İADE EDİLDİ 

Hürriyet’ten Damla Güler’in haberine göre bu olayların ardından hakkında soruşturma başlatılan Mehmet Yoylu açığa alındı. Ancak, Yoylu’nun yine HSK kararıyla 24 Ekim’de görevine iade edildiği ortaya çıktı. HSK kararında, “Soruşturmaya konu eylemlerin göreve devama engel teşkil etmediği anlaşıldığından tedbiren görevden uzaklaştırma kararının kaldırılmasına” denildi. Yoylu’nun soruşturmanın selameti açısından Gebze Hakimi olarak görevlendirilmesine de karar verildi.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir