Ana Sayfa / ana-slider / Arap Ülkelerinden Türkiye’ye Kınama

Arap Ülkelerinden Türkiye’ye Kınama

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri operasyonunu başlatmasının ardından Arap ülkelerinden peş peşe kınama açıklamaları yapıldı.

Irak’ın yanı sıra, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’den yapılan açıklamalarda Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonu kınandı.

Abu Dabi merkezli WAM haber ajansının aktardığına göre, BAE hükümetinin yazılı açıklamasında, “BAE, Türkiye’nin Suriye’ye askeri saldırganlığını şiddetle kınıyor ve bunun tehlikeli bir gelişme olduğunu ve ayrıca dost Arap ülkesinin egemenliğinin açık ve kabul edilemez ihlali ve Arap işlerine müdahale olduğunu doğruluyor” ifadelerine yer verildi.

BAHREYN’DEN KINAMA

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Bahreyn Kraliyeti Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriye Arap Cumhuriyeti’nin kuzeydoğu bölgelerine askeri operasyonu şiddetle kınıyor. Bu operasyon, uluslararası hukuk kurallarının kabul edilemez ihlali ve Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne tecavüz” dendi.

IRAK CUMHURBAŞKANI: TEHLİKELİ GERİLİM TIRMANMASIN

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin askeri müdahalesi, tehlikeli bir gerilime yol açabilir, dille ifade edilemeyecek insani facialara yol açar, terörist grupların imkanlarını genişletir. Dünya, felaketi önlemek için birleşmeli, Kürtler dahil tüm Suriyelilerin hakları konusunda politik çözüme, barışa, onura ve güvenliğe destek vermeli” diye yazdı.

AFP’nin aktardığına göre ise, Arap Birliği, Mısır’ın bu talebi üzerine dışişleri bakanı seviyesinde acil toplanma kararı aldı.

LARİCANİ TÜRKİYE ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ

Ayrıca, İran devlet televizyonu IRIB’in aktardığına göre, TBMM Başkanı  Mustafa Şentop’un daveti üzerine İstanbul’daki bir etkinliğe katılması gereken Laricani, Türkiye’nin Rojava’ya başlattığı operasyon bağlamında ziyareti iptal etti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Türkiye’yi Rojava’ya askeri harekattan vazgeçmeye çağırmıştı.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir