Ana Sayfa / ana-slider / AFP: IŞİD’li Kadınlar Yeniden Örgütün Eline Düştü

AFP: IŞİD’li Kadınlar Yeniden Örgütün Eline Düştü

Hapishanelerde 12 bin IŞİD’li bulunuyor. Kürt kaynaklara göre bunlardan 2 bin 500 ila 3 bin kadarını yabancılar oluşturuyor. Hapishaneler dışında bölgede kurulan kamplarda ise 8 bini çocuk 4 bini kadın olmak üzere 12 bin yabancı bulunuyor

Fransız haber ajansı AFP, Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtler’in kontrolündeki kamplarda tutulan IŞİD’li kadınlardan en az üçünün IŞİD tarafından yeniden ele geçirildiğini duyurdu. Haberde, Fransız kadınları alan erkeklerden birinin “Biz sizin İslam Devleti’nden kardeşleriniziz, sizi güvenliğiniz için çöle götüreceğiz. Siz İslam Devleti’nin bir parçasısınız, orada kalacaksınız” dediği de iddia edildi.

Euronews’in haberine göre; yargılanmayı bekleyen kadınların yakınlarının avukatları aracılığıyla ilettikleri telefon mesajlarının birinde “Bizi alanların IŞİD olduğunu yeni anladık” dedikleri belirtildi.

Daha önce IŞİD’e katılmış olan çok sayıda Fransız kadın “Barış Pınarı Harekatı”nın başlamasının ardından hafta sonunda Ayn İsa kampını terk etti.

Pazar gecesi kadınlar yakınlarına “bizi çöle götürüyorlar” şeklinde mesajlar attı. Kadınların aileleri iki yıldır böyle bir şeyin yaşanmasından korktuklarını belirtirken; bir kadının annesi bu kadınların örgütten uzun süre önce ayrıldıklarını ve IŞİD’in onları artık “firari” olarak kabul ettiğini vurguladı.

Avukat Marie Dosé konuyu defalarca Fransa Dışişleri Bakanlığı’na taşıdıklarını ve bu kadınları Fransa’ya geri getirmeyerek IŞİD’e altın tepside servis ettikleri konusunda uyardıklarını belirtti.

Hapishanelerde 12 bin IŞİD’li bulunuyor. Kürt kaynaklara göre bunlardan 2 bin 500 ila 3 bin kadarını yabancılar oluşturuyor. Hapishaneler dışında bölgede kurulan kamplarda ise 8 bini çocuk 4 bini kadın olmak üzere 12 bin yabancı bulunuyor.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir