Ana Sayfa / ana-slider / ABD, Kobane’deki askeri üssünü boşalttı

ABD, Kobane’deki askeri üssünü boşalttı

ABD, Kobane’nin güneyindeki askeri üssünü boşalttı. ABD’nin üssü boşaltmasıyla bölgede ABD üssü kalmadı

ABD kuvvetleri, Kobane’nin güneyindeki Sırrin’de bulunan askeri üssü boşaltıp üssün içindeki malzemeleri Irak’a götürdü. Daha önce Kobane’de 4 askeri üssü olan ABD’nin, Sırrin’deki askerini üssünü boşaltmasıyla bölgede üssü kalmamış oldu.

Sputnik’ten Hikmet Durgun’un bölgedeki kaynaklardan aktardığı bilgilere göre; Suriye kuzeyinden çekilme kararı alan ancak petrol alanları gibi çeşitli bölgelerde varlık göstermeye devam eden ABD kuvvetleri, Sirrin’deki üssünü de boşalttı. Üs içindeki malzemeler dün akşam saatlerine doğru Irak’tan gelen 50 TIR’a yüklenerek Irak’a gönderildi.

Üs taşınma işlemleri 10 saat sürerken, taşıma işlemleri esnasında ise sivillerin bölgeye yaklaşmasına izin verilmedi. Üs boşaltma işlemi karadan ve havadan yoğun güvenlik önlemleri altında alındı. ABD konvoyunun geçişi esnasında karadan tanklarla önlem alan ABD askerleri havadan ise helikopterlerle önlemler aldı.

ABD askerleri geçtiğimiz hafta M4 karayolu üzerinde Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO)’nun saldırısına uğramıştı ve o saldırının ardından ABD, üs taşıma işlemlerini yüksek güvenlik önlemleri arasında gerçekleştiriyor.

Daha önce Kobani’de 4 askeri üssü olan ABD’nin Sırrin’deki askerini üssünü boşaltmasıyla bölgede üssü kalmamış oldu. ABD geçen ay Mıştenur, Ğerepışk, ve Çelebiye bölgesindeki askeri üssünü boşaltmıştı.

ABD’nin Sirrin’deki üssü 2016 yılında inşa edilmişti. ABD, aynı yıl içerisinde Kobane güneydoğusunda Ğerebışk köyünde ise büyük bir askeri hava üssü kurmuştu.

Suriye kuzeyindeki Menbiç, Kobane, Tabka, Rasul Ayn, Tel Abyad ve Tıltemir kentinde çekilen ABD askerleri Suriye’de halen Kamışlo, Derik, Rimelan, Rakka, Deyr er Zor ve Çılağa bölgesinde bulunuyorlar.

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir