Ana Sayfa / ana-slider / ABD Ankara Büyükelçiliği’ne saldırı davasında hapis cezası

ABD Ankara Büyükelçiliği’ne saldırı davasında hapis cezası

ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine 20 Ağustos 2018’de ateş açılmasına ilişkin davanın karar duruşması bugün görüldü.

Ankara 32’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ahmet Çelikten ve Osman Gündaş ile Gündaş’ın patronu Ersin Bayram ve saldırı sırasında kullanılan otomobilin üzerine kayıtlı olduğu tutuksuz sanık Talip Bora Kılıç katıldı.

‘GİZLİ TANIĞIN SÖYLEDİĞİ HER ŞEY YALAN’

Mahkeme Başkanı, davada son aşamaya gelindiğini belirterek, sanıklara esasa ilişkin mütalaa için söz verdi. Sanıklardan Ersin Bayram, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebini yineleyerek, “Uzun yıllar FETÖ’nün mahrem yapılanmasında görev aldığını, bildiği tüm isimleri mahkemeye ilettiğini” söyledi.

Yargılama aşamasında “Sancak” kod adıyla gizli tanıklık yapan kişinin yargılamayı sulandırdığını savunan Bayram, “Bu örgütte yıllarını geçirmiş biri olarak söylüyorum, ‘Sancak’ isimli şahsın söylediği her şey yalandır. Yargılamaları sabote ederek, bazılarını koruyacak ifadeler veriyor” diye konuştu.

ABD Büyükelçiliğinin kurşunlanması olayıyla ilgili bir bilgisi olmadığını iddia eden Bayram, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

‘DUYGULARIMA HAKİM OLAMADIM’

Sanık Osman Gündaş da, “eski hükümlü olduğunu, hapisten çıktıktan sonra 2003’te örgütün kurumlarından Samanyolu Koleji’nde işe başladığını, ancak hiçbir zaman bu yapının mensubu olmadığını” savundu.

Örgüt üyeliği suçlamasından işlem gören kişilerle telefon irtibatının işi gereği olduğunu ileri süren Gündaş, örgüt üyeliği suçundan beraatini talep etti.

Büyükelçiliğin kurşunlanması olayında, duygularına hakim olamadığını savunan Gündaş, “Vatansever insanlar olarak alkolün de vermiş olduğu etkiyle böyle bir cahillik yaptık. Hakkımda vereceğiniz karar ne olursa olsun vatan sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Sanık Ahmet Çelikten de olayı alkolün etkisiyle gerçekleştirdiğini, uzun süredir cezaevinde yattığını ve yaptığı eylemden pişman olduğunu söyledi.

ÇELİKTEN HAKKINDA TAHLİYE KARARI

Tutuksuz sanık Talip Bora Kılıç ve sanık avukatlarının beyanlarının ardından mahkeme kararını açıkladı.

Tutuklu sanık Bayram’a “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Etkin pişmanlık hükümleri uygulanan Bayram’ın cezası 5 yıl 7 ay 15 güne indirildi. Ayrıca “yabancı bir devlete karşı siyasal ilişkileri bozacak şekilde hasmane hareketlerde bulunma” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verilen Bayram’a “ruhsatsız silah bulundurma” suçundan da 1 yıl 3 ay ceza verildi. Bayram, toplamda 8 yıl 16 ay 15 gün hapse çaptırıldı.

Tutuklu sanık Gündaş’a da “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 6 yıl 10 ay, “yabancı bir devlete karşı siyasal ilişkileri bozacak şekilde hasmane hareketlerde bulunma” suçundan 2 yıl 6 ay ve “ruhsatsız silah bulundurma” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Gündaş toplamda 9 yıl 19 ay hapis cezası aldı.

Tutuklu sanık Ahmet Çelikten ise “yabancı bir devlete karşı siyasal ilişkileri bozacak şekilde hasmane hareketlerde bulunma” suçundan 2 yıl 6 ay, “ruhsatsız silah bulundurma” suçundan da 1 yıl 3 ay hapis cezası, toplam 3 yıl 9 ay hapis cezası alarak tahliye edildi.

Tutuksuz sanık Talip Bora Kılıç ise üzerine atılı suçlardan beraat etti. (AA)

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir