Ana Sayfa / Ekonomi / 2019 yılının Ilk Yedi Ayında İş Cinayetlerinde Yaşamını Yitiren İşçi Sayısı Bin 320

2019 yılının Ilk Yedi Ayında İş Cinayetlerinde Yaşamını Yitiren İşçi Sayısı Bin 320

İSİG: Eylül ayında en az 145 işçi yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi’nin verilerine göre Eylül ayında 11’i kadın olmak üzere en az 145 işçi yaşamını yitirdi. Böylece 2019 yılının ilk yedi ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı bin 320 oldu.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Eylül ayı iş cinayetleri raporunu* açıkladı.Bir aylık süreçte yaşanan iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin sayısı en az 145. Rapora göre iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin 122’si ücretli, 23’ü tarım emekçisi ve esnaflardan oluşuyor.

İSİG, 2019 yılının ilk dokuz ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısının ise en az bin 320 olduğunu açıkladı.

“Ocak ayında en az 159 işçi, Şubat ayında en az 127 işçi, Mart ayında en az 114 işçi, Nisan ayında en az 153 işçi, Mayıs ayında en az 164 işçi, Haziran ayında en az 131 işçi, Temmuz ayında en az 178 işçi, Ağustos ayında en az 149 işçi ve Eylül ayında en az 145 işçi olmak üzere; Türkiye’de 2019 yılının ilk dokuz ayında en az 1320 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi…”

Eylül ayındaki iş cinayetlerine ilişkin verilerin yer aldığı rapordan öne çıkanlar ise şöyle:

  • İş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerden 11’i kadın, 134’ü ise erkek işçilerden oluşuyor.
  • Yaşamını yitirenlerin dokuzunu mülteci ya da göçmen işçiler oluşturuyor. Mülteci/göçmen işçilerin dördü Afganistanlı, ikisi Özbekistanlı, biri Azerbaycanlı, biri Rusyalı ve biri Ukraynalı. Yılın ilk dokuz ayında ise en az 91 göçmen/mülteci işçi çalışırken yaşamını yitirdi.
  • Altı çocuk yaşamını yitirdi.
  • İş cinayetleri en çok tarım, inşaat, belediye/genel işler, ticaret/büro, taşımacılık, metal, gemi/tersane, gıda, enerji, madencilik ve konaklama/eğlence iş kollarında gerçekleşti.
  • İş cinayetlerinin nedeni olarak trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, kalp krizi, elektrik çarpması, intihar ve şiddet öne çıkıyor.
  • En çok iş cinayeti İstanbul, İzmir, Bursa, Muğla, Denizli, Kocaeli, Konya ve Aydın’da meydana geldi.
  • Yaşamını yitiren işçilerin üçü sendikalı, 142’si ise sendikasız.

Eylül ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitirenler

Davut Ulaş Kayacan, İzzettin Boy, Osman Nuri Bayram, Mehmet Topal, Mustafa Şen, Mehmet Çimen, Taner Ünlü, Adem Alibaş, İsmail Yiğit, Orhan Alp, Halaf (Halef) Sağır, Osman Çevik, Rufat Fahradov, Aydın Ber(e)k, Fatma Çetinavcı, Turan Kayan, Murat Şevki Eryılmaz, Emine Neslihan Ölmez, Serap Yılhan, Deniz Özbek, Özlem Balcı, Rıfat Altunel, Hanım Akbulak Elyagut, İbrahim Zorlu, Eyüp Sultan Öztürk, Yakup Ağralı, Saffet Küçükyılmaz, Bilal Özbek, Yalçın Tatlıdil, Fatih Dömeke, Abdurrahman Bayır, Ahmet Elkomak, Mustafa Ateş, Mehmet Göğebakan, Ersan Damar, Naci Yıldız, Hasan Saksı, Şahin Berkel, Nurettin Dilmen, Abdullah Kaya, Yunus Nas, Haydar Çemrek, Baykal Gündoğdu, Nizamettin Tosun, Şerif Arslan, Mehmet Fındık, Mustafa D., Cihan Yaşar, Muhammet Emin Epçim, Memet Cansız, Nihat Öztürk, Mehmet Solmaz, Kenan Karakuş, F.A., Adem Türk, Zekai Karataş, Nurettin Sapma, Niyazi Çakır, Necati Akbaş, Yaşar Sülük, Ahmet Yalçın, Recep Kılıç, Orhan İnal, Ahmet Yalçın, Hamdi Tunçel, Ufuk Topsakal, Enver Kurt, Sedat Yurtsever, Recep Tunaboylu, Ayhan Metin, Mustafa Türkmen, Fuat Korkmazgil, Birol Özdemir, Berkant Ercan Yülek, Halil Keleş, Radolov Dmytro, Davut Dikilitaş, Timofey Zinakov, Emre Bakırlı, Özcan Yaşar, Yılmaz Sağın, Ferhat Yılmaz, Hasan Uraslı, Hamza Irk, Ozodkhon Abdıkarımova, Kudret İdemci, Serkan Çağlayan, Ferhat Uçar, Şerif İsyıl, Ramazan Ray, Mehmet Emin Şavur, Nadira Kadirova, Mustafa Uslu, Erdal Yılmaz, Şahin Çöker, Fikret Mutlu, Eren Bursa, Ahmet Altıparmak, Ali Suna, Ahmet Karaçam, Murat Akkoyunlu, Hayrettin Türköz, Kerem Tuzcuoğlu, Ramazan Tekbaş, Hüseyin Şimşek, Yasin Mol, Mehmet Güzle, Eray Yazgan, Emincan Seyis, Remezan Eriş, Cuma Emre, Bismili Macidi, Nihat Uyar, Mustafa Öncül, Emin Özer, Efrahim Balta, Mustafa Alaca, Fetih Tekyıldız, Abdullah Yılmaz, Hakan Yeşiltaş, Ufuk Anık, Bahattin Güner, İsmail Özgün, Yusuf Ülger, Abdullah Abdi, Aynur Üstün, Ahmet Usta, Dursun Üreğen, Mehmet Duran, Yakup Kara, Harun Bayrak, Aycan Kara, Selahattin Dayı, Nihat Çakır, Engin Sezgin, Necati Çiftçi, Hacire Aslan, Kasım Gümüş, Mehmet Mustafa Aslan, Hüsnü Ören, Şükrü Bilen, Ramazan Dokunan, Ali Temel ve ismi öğrenilemeyen bir işçi.

 

Kaynak:Yeni  Yaşam

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir