Ana Sayfa / Gündem / 2018 Onur Yürüyüşü davasında iki kişiye hapis cezası

2018 Onur Yürüyüşü davasında iki kişiye hapis cezası

İstanbul’da 1 Temmuz 2018 tarihinde yapılan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde polisin şiddet uygulayarak gözaltına aldığı altı kişi hakkında açılmıştı. Dava açılan kişiler “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “görevi yaptırmamak için direnme” ve “trafik güvenliğini tehlikeye sokma” iddiaları ile yargılanıyordu.

Dün 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan karar duruşmasında, dört kişi beraat etti. Davada bir kişiye kamu görevlisine karşı direndiği iddiasıyla 5 ay, bir kişiye de trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle 2 ay 15 gün hapis cezası verildi. Her iki kararda da hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Geçici Komitesi ise yaptığı açıklamada karara itiraz edeceklerini duyurdu. Açıklaması şu şekilde:

İstanbul Onur Yürüyüşü davasından ilk kez ceza kararı çıktı! 2015 yılından beri polis saldırısı ile engellenen İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün 2018’de gerçekleştirilen 26. senesinde gözaltına alınan 6 kişinin yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yürüyüş sırasında gözaltına alınanların tamamının beraat ettiği davalarda 2018 yılında gözaltına alınanlara açılan davada ilk kez ceza kararı çıktı.

4 kişinin beraat ettiği davada bir kişi kamu görevlisine karşı direndiği iddia edilerek 5 ay, bir kişi de trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle 2 ay 15 gün ceza aldı. Alınan iki kararda da hükmün açıklanması geriye bırakıldı. Mahkemeden çıkan karara avukatlarımız aracılığı ile itiraz edeceğiz. Onur Yürüyüşlerinde gözaltına alınan hak savunucularının yanındayız! #OnurYürüyüşleriYasaklanamaz

Bu haber ilginizi çekebilir

CHP, yeni vergilerin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partsi (CHP), Aralık ayında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren ve yeni vergiler getiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir